Stal corten w ogrodzie – zastosowanie i właściwości


porady sezonowe

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej w społeczeństwie rośnie zapotrzebowanie na rozwiązania, które będą nie tylko łączyć wysoką estetykę i doskonałe walory użytkowe, ale też pozwolą pogodzić je z troską o środowisko naturalne. Jednym z takich rozwiązań jest stal corten, surowiec wyróżniający się spośród innych oryginalnym wyglądem i wyjątkową trwałością, a także, co równie ważne, ekologicznością, jest bowiem zdatny do recyklingu. Ten gatunek stali znajduje zastosowanie zarówno w przestrzeni publicznej, gdzie wykorzystuje się go między innymi do dekoracji elewacji, jak i prywatnej, gdzie stanowi wspaniałą ozdobę ogrodów. Polecamy go przede wszystkim osobom, którym leży na sercu los naszej planety i które lubią niebanalny design w swoim otoczeniu.

Czym charakteryzuje się stal corten?


Stal corten, w przeciwieństwie do innych rodzajów stali, wykazuje niezwykłą odporność na korozję. To zasługa nalotu z chromu, miedzi, krzemu i fosforu, który samoczynnie pojawia się na jej powierzchni na skutek działania czynników atmosferycznych – dzięki niemu stal z czasem zmienia swój wygląd nie tracąc przy tym na atrakcyjności, zyskując natomiast właściwości antykorozyjne. Jej ogromną zaletą jest również bezproblemowe utrzymanie, ponieważ stal corten nie wymaga regularnego malowania, impregnacji, konserwacji ani innych zabiegów pielęgnacyjnych. Mimo ich braku charakteryzuje się wyjątkową trwałością konstrukcyjną. Jest mocna i wytrzymała, odporna na negatywne działanie takich czynników jak mróz czy deszcz, może więc służyć długie lata. Te cechy sprawiają, że architekci krajobrazu coraz częściej sięgają po stal corten i wykorzystują ją do aranżacji ogrodów.

Do czego można wykorzystać stal corten?


Stal corten znajduje różnorodne zastosowania w ogrodzie, przede wszystkim jednak używa się jej jako uniwersalnego materiału dekoracyjnego. Można z niej wykonać piękne donice na kwiaty, a także rzeźby, pomniki, fontanny, oczka wodne oraz inne ozdobne instalacje. Poza tym stal corten w ogrodzie warto wykorzystać także jako materiał konstrukcyjny do budowy ogrodowych kominków, palenisk i grillów – w ten sposób zapewnimy im wieloletnią żywotność. Bez obaw, ten rodzaj stali jest odporny na działanie ekstremalnych temperatur, niestraszny mu więc ogień. Stal corten w ogrodzie sprawdzi się w przypadku mniej lub bardziej nowoczesnych aranżacji, nawet tych minimalistycznych, nieco surowych i chłodnych. Najlepiej jednak komponuje się z ogrodami urządzonymi w stylu industrialnym – doskonale je bowiem upiększa podkreślając ich niepowtarzalny charakter.

Przeczytaj również

szybki kontakt