Ogród jest wizytówką domu, dlatego warto zadbać o to, aby prezentował się zjawiskowo, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Jego estetykę z pewnością upiększy rabata, dekoracyjna grządka złożona z roślinnych kombinacji różnorodnych kształtów i kolorów. Założenie takiej grządki nie należy do najtrudniejszych zadań, ale tylko pod warunkiem, że mamy gotowy projekt sporządzony w oparciu o podstawowe zasady tworzenia tego rodzaju aranżacji, który wyszczególnia ich główne elementy, kwiaty i kamienie, odpowiednio dobrane i skomponowane. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z tych zasad.

Jak dobrać rośliny do rabaty?

Głównym kryterium doboru roślin do rabaty są ich wymagania uprawowe, takie jak preferowany typ gleby, poziom wilgotności czy ekspozycja na światło. Sadzenie bylin i kwiatów w odpowiednich dla nich warunkach oraz grupowanie ich według potrzeb pielęgnacyjnych zapewni im właściwe środowisko wzrostu i ułatwi dbanie o nie, dzięki czemu rabata przez długi czas będzie cieszyć się dobrą kondycją i pięknym wyglądem. Świetnie połączenie pod tym względem stanowią chociażby wrzosy i żuraki – obie te rośliny lubią umiarkowane nasłonecznienie i przepuszczalną, odwodnioną glebę o kwasowości na poziomie 4,5 – 5,5 pH, będą więc do siebie pasować. Ważnym kryterium wyboru roślin do rabaty powinny być też oczywiście względy wizualne. Aby uniknąć chaosu, najlepiej dobierać współgrające ze sobą kolory i kształty, które układają się w zrównoważoną i harmonijną całość, np. bujne, różowe hortensje z tonującą je subtelną, fioletową lawendą. Warto także łączyć kwiaty o następujących po sobie okresach kwitnienia, jak hiacynty, floksy i astry, pozwoli to stworzyć niezwykłą sekwencję zmian kolorystycznych. Tak skomponowana rabata to zawsze wspaniała dekoracja ogrodu.

Jak dobrać kamienie do rabaty?

Piękna rabata potrzebuje równie pięknego obrzeża i wypełnienia, dlatego poza kwiatami i bylinami musimy też dobrać odpowiedni kamień ozdobny. Choć wybierać możemy z wielu różnych rodzajów, rozmiarów, kształtów, kolorów i tekstur, warto pamiętać, że nie każdy kamień ozdobny do ogrodu nadaje się na rabatę. Do opaski najlepiej wykorzystać kamienie o większych rozmiarach i solidnej strukturze, na przykład granit albo bazalt, które zapewnią jej stabilność i trwałość. Jako ściółka natomiast sprawdzą się: żwir, grys, otoczaki lub łupki – będą one stanowić ciekawy dodatek wizualny i atrakcyjne tło dla roślin podkreślające ich walory estetyczne. Dobierając materiały do wypełnienia rabaty miejmy tylko na uwadze, że posiadają one swoiste właściwości – niektóre zmieniają pH gleby, inne ograniczają jej parowanie – dlatego kamień ozdobny do ogrodu przeznaczony na ściółkę musi odpowiadać potrzebom uprawowym roślin, by im nie zaszkodzić.

A może warto zdać się na ekspertów?

Osobom, które nie mają zielonego pojęcia o roślinach, ale marzą o tym, by mieć piękny ogród z imponującymi grządkami kwiatów, pomocą służą specjaliści zawodowo zajmujący się projektowaniem rabat na zamówienie. Taka usługa, choć dość kosztowna, daje gwarancję doskonałego efektu. Alternatywą dla niej może być bezpłatna konsultacja ze sprzedawcą w sklepie ogrodniczym. Wielu z nich świetnie zna się na roślinach i chętnie doradza klientom w aranżacji przydomowych przestrzeni, więc można im zaufać w tej kwestii. Ze wsparciem takich profesjonalistów każdy jest w stanie stworzyć rabatę, która będzie prawdziwą dekoracją ogrodu, dodającą mu uroku żywą feerią barw.

szybki kontakt