Czyszczenie kostki brukowej jest dość uciążliwym zajęciem, ale koniecznym, jeśli chcemy utrzymać estetykę swoich przydomowych nawierzchni na wysokim poziomie. Na szczęście niektóre zanieczyszczenia da się z brukowanego podjazdu usunąć stosunkowo łatwo i to przy użyciu samej wody lub miotły – niestety plamy oleju silnikowego do nich nie należą. W ich przypadku niezbędne jest sięgnięcie po cięższy oręż.

Jakie są najlepsze metody czyszczenia kostki brukowej?

Plamy oleju są na tyle uporczywe, że nawet woda pod wysokim ciśnieniem nie jest w stanie sobie z nimi poradzić. Co nie znaczy, że myjka ciśnieniowa będzie w ich przypadku nieskuteczna. Wystarczy, że do wody dodamy ocet (w proporcji 2:1) lub sodę oczyszczoną (2 łyżeczki na 250 ml) – tak sporządzona mikstura powinna dogłębnie wniknąć w wierzchnie warstwy kostki i wywabić z niej tłuste plamy, nie robiąc jej przy tym żadnej krzywdy. Zawarte w occie i sodzie składniki aktywne są bezpieczne dla nawierzchni, nie niszczą jej struktury, ani jej nie odbarwiają. Zamiast octu lub sody możemy użyć też płynu do mycia naczyń, płynu do czyszczenia piekarnika lub innego, podobnego detergentu, najlepiej w proporcjach 1:3 – jego działanie także pozostanie bez szkody dla bruku. Jeśli myjka ciśnieniowa wyposażona w wodę z takim dodatkiem nie usunie tłustych plam do końca, jest jeszcze jedna opcja: profesjonalna chemia do kostki brukowej, czyli różnego rodzaju koncentraty przeznaczone do czyszczenia nawierzchni brukowej. Można je kupić w niemal każdym sklepie budowlanym i ogrodniczym. Niezależnie od tego, jaką markę wybierzemy, środki chemiczne z pewnością skutecznie usuną z bruku uporczywe plamy oleju. Pamiętajmy jednak, że gorszej jakości chemia do kostki brukowej może naruszyć integralność jej struktury, lepiej więc postawić na preparaty sprawdzonych, zaufanych producentów. Niektórzy do czyszczenia tłustych plam polecają również palnik. Z takimi narzędziami trzeba się jednak obchodzić bardzo ostrożnie, ponieważ pod wpływem ognia kostka brukowa może łatwo ulec uszkodzeniu i odbarwieniu.

Jak ułatwić sobie czyszczenie plam oleju z kostki brukowej?

Kostka brukowa jest niezwykle chłonna, przez co błyskawicznie absorbuje wszelkiego rodzaju płynne substancje – również olej silnikowy. Z tego powodu warto świeże plamy oleju posypywać piaskiem, zredukuje on przenikanie rozlanego płynu w głębsze warstwy nawierzchni i dzięki temu ułatwi jego późniejsze usunięcie. Starajmy się jednak nie zwlekać z czyszczeniem zbyt długo, inaczej plamy prędzej czy później wnikną w nawierzchnię i staną się niemal niemożliwe do wywabienia. Aby ułatwić sobie czyszczenie kostki brukowej z tłustych plam warto także odpowiednio wcześniej zabezpieczyć ją impregnatem. Na rynku dostępnych jest wiele impregnatów różnych marek, można je bez problemu kupić w większości sklepów budowlanych i ogrodniczych, co gorąco polecamy. Impregnacja kostki obniża jej chłonność jeszcze lepiej i na dłużej niż piasek, a dodatkowo nadaje brukowanej nawierzchni piękny wygląd i w ten sposób pomaga utrzymać ją w dobrym stanie, również wizualnym, przez długi czas. Zaleca się ją wykonywać średnio co 2 – 3 lata.

szybki kontakt