Obrzeża z kostki granitowej - jak wykonać je samodzielnie?


porady sezonowe

Kostka granitowa od lat znajduje szerokie zastosowanie w różnego rodzaju przydomowych aranżacjach, głównie jako materiał nawierzchniowy. Można wykorzystać ją między innymi do wytyczania ścieżek w ogrodowych alejkach i tworzenia podjazdów przed domem. Świetnie się sprawdza także jako materiał wykończeniowy stosowany do tworzenia obrzeży trawników, dróżek i rabat kwiatowych. Kostka granitowa na obrzeża jest polecana z tego względu, że charakteryzuje ją niska ścieralność i wysoka odporność nie tylko na uszkodzenia powstające na skutek uderzeń, ale też niekorzystne czynniki atmosferyczne takie jak promienie UV, deszcz czy mróz – dzięki temu zapewnia wysoką trwałość wykonanej przy jej użyciu ozdoby. Obrzeża z kostki granitowej mają też tę zaletę, że prezentują się stylowo i elegancko, co sprawia, że łatwo wpasowują się zarówno w mniej, jak i bardziej klasyczne aranżacje.

Obrzeża z kostki granitowej

Jak krok po kroku ułożyć obrzeża z kostki granitowej?


Układanie obrzeża z kostki granitowej jest nieco pracochłonne, ale warte każdej poświęconej na to godziny, ponieważ efekt będzie nie tylko ciekawy wizualnie, też wyjątkowo trwały – o ile oczywiście zrobimy wszystko poprawnie. Pierwszy krok takich prac to wyrównanie terenu i wyznaczenie (na przykład za pomocą palika i sznurków) linii granicznej, która pozwoli ułożyć kostkę w sposób możliwie precyzyjny. Jeśli pracujemy na podmokłym, zapadającym się terenie, po wykopaniu rowków może być konieczne wypełnienie ich betonem lub wyścielenie geowłókniną – pozwoli to zadbać o stabilizację gruntu. Następnie zabieramy się za układanie samej kostki. Przyda nam się do tego młotek brukarski, ponieważ każdą kostkę trzeba mocno wbić w ziemię, a tylko taki młotek z gumową końcówką nie spowoduje niepotrzebnych uszkodzeń. Ostatni krok to fugowanie – szczeliny między poszczególnymi kostkami należy wypełnić szczelnie specjalnie do tego celu przeznaczoną zaprawą. Jak widać, układanie obrzeża z kostki granitowej wymaga dobrego przygotowania i mnóstwa cierpliwości, ale efekt wart jest zachodu.

Jak wykończyć obrzeża z kostki granitowej?


Obrzeża z kostki granitowej pięknie się prezentują, ale jeśli zależy nam na tym, aby ten efekt utrzymał się jak najdłużej, powinniśmy zadbać o odpowiednią impregnację takiej dekoracji. Dlatego po wykonaniu obrzeża oczyśćmy je dokładnie z wszystkich zabrudzeń i pokryjmy warstwą impregnatu. W ten sposób utrwalimy jego piękny wygląd i zapewnimy mu ochronę przed trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Tak potraktowana kostka granitowa na obrzeża będzie nam długo służyć i zachwycać niezwykłą estetyką przez wiele lat.

Przeczytaj również

szybki kontakt