Metody zastosowania kamienia naturalnego w ogrodzie


porady sezonowe

Kamień naturalny to specyficzny rodzaj kamienia ogrodowego, który cechuje się unikalną strukturą i szlachetnym charakterem. Wykorzystywano go w budownictwie od niepamiętnych czasów, a teraz znowu zyskał na popularności, gdy metody jego obróbki ewoluowały na tyle, by wydobyć z niego ponadczasowe piękno – dzięki temu stał się, można powiedzieć, towarem luksusowym. Naturalny kamień ogrodowy sprawia, że każda stworzona z jego wykorzystaniem aranżacja nabiera eleganckiego sznytu, dlatego jest ceniony o wiele bardziej niż inne materiały wykończeniowe. Dodatkowo posiada bogatą ofertę kolorystyczną, która pozwala na tworzenie nieograniczonej niemal ilości kompozycji stylistycznych. Wśród naturalnych kamieni ogrodowych wyróżniamy wiele różnych gatunków, z czego najpopularniejsze to: granity, marmury, żwiry i otoczaki.

Kamień naturalny w ogrodzie

Do czego można wykorzystać kamień naturalny?


Kamień naturalny znajduje wszechstronne zastosowanie w przydomowej i ogrodowej przestrzeni. Można go wykorzystać między innymi do dekoracji rabat i klombów – w takim przypadku najlepiej wybrać drobny żwir, który nada im niebanalnego wyglądu, a dodatkowo ograniczy wzrost chwastów wokół zasadzonych w nich roślin. Większych kamieni natomiast można użyć do udekorowania ogrodowych alejek, ozdobienia oczka wodnego albo stworzenia gabionów – będą się pięknie prezentować w takiej aranżacji. Naturalny kamień ogrodowy świetnie sprawdza się również jako element wykończeniowy różnego rodzaju powierzchni płaskich, na przykład chodników, schodów czy tarasów – do tego celu wykorzystuje się najczęściej granit lub marmur. Płyty z takiego kamienia naturalnego znacząco podnoszą walory estetyczne wszelkich zewnętrznych przestrzeni użytkowych.

Jakie zalety ma kamień naturalny?


Największe zalety kamienia naturalnego to wysoka trwałość i długowieczność. Dzięki temu, że jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie negatywnych warunków atmosferycznych, można go wykorzystywać do aranżacji outdoorowych bez obaw, że ulegnie szybkiemu zniszczeniu. Tak jak niestraszna mu pogoda, tak i niestraszny mu upływ czasu – możesz mieć pewność, że będzie służył długie lata. Taki materiał wykończeniowy jest także ekologiczny, co ma niebagatelne znaczenie w dzisiejszych czasach, kiedy społeczeństwo przykłada coraz większą wagę do ochrony środowiska i chętniej sięga po rozwiązania, które nie przyczyniają się do jego degradacji. Naturalny kamień ogrodowy ma też tę zaletę, że doskonale komponuje się z różnymi stylami architektonicznymi, zarówno klasycznymi, jak i nowoczesnymi. To wszystko sprawia, że jest uniwersalny – można go wykorzystać właściwie do wszystkiego.

Przeczytaj również

szybki kontakt