Czym czyścić kostkę brukową? Domowe sposoby


porady sezonowe

 

Kora czy kamień – co lepsze?


Kamień i kora to dwa najpopularniejsze ostatnimi czasy rodzaje materiałów dekoracyjnych, po które chętnie sięgają miłośnicy oryginalnych aranżacji ogrodowych. Kamień jest naturalnym kruszywem, powstającym z fragmentów skał, trwałym i ponadczasowym, a do tego dostępnym w ogromnym wyborze rozmiarów, kształtów, faktur i kolorów. Kora z kolei jest materiałem organicznym, powstającym jako efekt uboczny obróbki drewna, bogatym w składniki odżywcze i dostępnym w dwóch formach: świeżej i przekompostowanej. Zarówno kamień ogrodowy, jak i kora ogrodnicza mają swoje wady i zalety. Każdy z tych dwóch rodzajów wykończeń ma także różne zastosowania. Właśnie na tej podstawie powinniśmy dokonać wyboru, co będzie lepsze do naszego ogrodu.

Kiedy warto wybrać kamień ogrodowy?


Kamień ogrodowy jest rozwiązaniem bardzo praktycznym, ponieważ z jednej strony efektownie się prezentuje i nadaje ogrodowi wyjątkowego, nowoczesnego charakteru, z drugiej zaś cechuje go chociażby duża przepuszczalność, co oznacza, że nie gromadzi wody i nie prowadzi do powstawania kałuż. Inne jego zalety to wysoka trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Dzięki temu, że nie rozkłada się i nie kruszy, będzie nam służyć jako ozdoba ogrodu przez długie lata. Kamień ogrodowy doskonale komponuje się z różnego rodzaju roślinnością, dlatego świetnie się sprawdzi w aranżacji przydomowej przestrzeni, na którą składają się duże ilości zieleni: traw, krzewów i drzew. Niewielkich rozmiarów kamienia ogrodowego warto użyć do udekorowania oczka wodnego lub rabat kwiatowych, większy natomiast można wykorzystać do budowy nawierzchni oraz murków i skalniaków.
Ogród z korą ogrodową

Kiedy warto wybrać korę ogrodniczą?


Kora ogrodnicza jest propozycją o wiele mniej uniwersalną, ma jednak niezaprzeczalne zalety. Najczęściej wykorzystuje się ją do ściółkowania, czyli okrywania podłoża wokół roślin, co sprawdza się jako ciekawa ozdoba, a dodatkowo pełni rolę ochronną – możemy w ten sposób zapobiec rozwojowi chwastów i przemarzaniu korzeni. Trzeba jednak pamiętać, że przekompostowana kora ogrodnicza nieco zakwasza glebę, dlatego będzie odpowiednia wyłącznie do roślin kwasolubnych takich jak rododendrony, hortensje, magnolie czy paprocie. Ponadto warto zauważyć, że w przeciwieństwie do kamienia kora ogrodnicza jest mało trwała i wytrzymała, dość szybko ulega rozkładowi na skutek działania wilgoci, ale za to podczas rozkładu użyźnia glebę wzbogacając ją o składniki mineralne. Choć ten materiał dekoracyjny nie sprawdzi się w każdym ogrodzie, na pewno jest bardzo użyteczny i wnosi ciekawy akcent do aranżacji zieleni.

Przeczytaj również

szybki kontakt