Kolory kostki brukowej - jak dobrać kostkę brukową?
porady sezonowe
Kostka brukowa znajduje wszechstronne zastosowanie – można jej użyć do budowy podjazdu, chodnika, tarasu, ścieżki ogrodowej, obrzeży trawnika, opaski wokół domu i wielu innych elementów aranżacji przestrzeni. Uniwersalność tego materiału wykończeniowego wynika nie tylko z jego wysokiej trwałości i niezwykłych walorów estetycznych, ale też faktu, że można z niego układać dowolne wzory. To zasługa jego bogatej kolorystyki. Kostka brukowa kolory może mieć naprawdę różne – od klasycznej bieli po głęboką czerń. Możemy je łączyć i komponować na różne sposoby, a także dopasowywać do innych elementów otoczenia, w tym ogrodowej roślinności i elewacji budynków. Tak duże możliwości to równie duży dylemat: Jak dobrać kolory kostki brukowej, aby dobrze się prezentowała?
Czym się kierować przy wyborze koloru kostki brukowej?
Dla wielu osób decydujących się na zakup kostki brukowej głównym kryterium wyboru jej koloru są osobiste preferencje. To oczywiste – każdy z nas ma swoje ulubione kolory i lubi się nimi otaczać. Jednak dobierając kolory kostki brukowej powinniśmy wziąć pod uwagę też inne kryteria. W końcu wykonane przy jej użyciu elementy aranżacji przestrzeni muszą się wpasować nie tylko w nasz gust, ale też otoczenie. Zadajmy więc sobie pytanie: Jak wygląda nasz dom i ogród i jaka kolorystyka kostki brukowej będzie z nimi najlepiej współgrać? W zależności od upodobań możemy postawić na kontrast, przeciwstawiając sobie wyraziste kolory, lub harmonię, łącząc podobne odcienie, ale końcowy efekt aranżacji musi być spójny. Jeśli tworzenie spójnych kompozycji kolorystycznych nie jest naszą mocną stroną, zawsze możemy zapytać o radę sprzedawcę, u którego kupujemy kostkę. Sprzedawcy zwykle mają duże doświadczenie w tym zakresie i chętnie doradzają swoim klientom – warto im zaufać.
O czym jeszcze pamiętać wybierając kolory kostki brukowej?
Dobór koloru kostki zależy też od jej przeznaczenia. Przykładowo: kostka brukowa przeznaczona na podjazd, chodnik czy ścieżkę często będzie się brudzić, wybór jasnych odcieni nie będzie więc dobrym pomysłem. W takim przypadku lepiej zdecydować się na ciemniejsze odcienie albo melanż kolorystyczny, który ukryje zamiast uwidocznić pojawiające się w tych miejscach zabrudzenia. Jednolite, jasne kompozycje o wiele lepiej sprawdzą się w przypadku obrzeży i tym podobnych elementów dekoracyjnych. Pamiętajmy także, żeby nie łączyć ze sobą zbyt wielu kolorów, ponieważ może to dawać wrażenie chaosu. Wystarczy przestrzegać tych kilku podstawowych zasad, aby stworzyć piękną i funkcjonalną aranżację przestrzeni.