Kamienie w ogrodzie - jak udekorować przestrzeń?


porady sezonowe

Jak stworzyć aranżację z kamieni?


Kamień ogrodowy to najpopularniejszy materiał budulcowy używany do aranżacji przydomowej przestrzeni. Jego ogromną zaletą jest nie tylko wysoka trwałość, ale też fakt, że doskonale komponuje się z krzewami, drzewami i kwiatami. Najchętniej wybierane rodzaje kamienia ogrodowego to łupek, grys oraz żwir i otoczaki – można je wykorzystać do wykończenia rabat, ozdobienia ścieżek, a także stworzenia pięknych ekspozycji z wodą w roli głównej, czyli źródełek, strumyków i oczek wodnych. Ważny jest jednak ich odpowiedni dobór. Kamienie w ogrodzie nie powinny zbytnio kontrastować ze stylem, w jakim został wybudowany dom, muszą też pasować do zasadzonej roślinności i to nie tylko wyglądem, ponieważ niektóre rodzaje kamieni podnoszą pH gleby, co ma niebagatelny wpływ na rozwój wielu gatunków roślin. Wybierając kamień ogrodowy do aranżacji swoich terenów zielonych należy również wziąć pod uwagę jego przeznaczenie.

Kamień ogrodowy - podjazd

Kamienne ścieżki i ogrodzenia


Kamienie w ogrodzie często bywają wykorzystywane do tworzenia różnego rodzaju nawierzchni: dróżek, alejek, chodników i podjazdów. Im bardziej eksploatowana w założeniu ma być dana nawierzchnia, tym bardziej wytrzymały powinien być użyty do jej stworzenia budulec. Do podjazdów i chodników idealnie nada się więc granit lub bazalt, ze względu na dużą trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, do dróżek i alejek wystarczy natomiast marmur albo piaskowiec. Kamień ogrodowy można wykorzystać także do tworzenia ogrodzeń: murków i gabionów. Murki będą się pięknie prezentować, gdy zostaną wykonane z wapieńca, sjenitu, porfiru lub kwarcytu, zaś do gabionów najlepsze wypełnienie stanowią otoczaki i grys. Takie rodzaje kamieni w ogrodzie świetnie współgrają z wieloma nowoczesnymi stylami architektonicznymi, a dodatkowo mają tę zaletę, że są odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i nie wymagają zbyt częstych zabiegów konserwacyjnych.

Kompozycje ozdobne z kamieni ogrodowych


Kamienne dekoracje w ogrodzie subtelnie podkreślają piękno kwiatów i nadają przydomowej przestrzeni niepowtarzalny klimat, dlatego często używa się ich do ozdabiania rabat i klombów. Najlepiej do tego celu nadają się grysy, otoczaki i łupki – świetnie sprawdzają się one jako alternatywa ściółki, ponieważ pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też ochronną i użyźniającą.  Do dekoracji oczek wodnych z kolei polecamy kamienie łupane, na przykład łupek granitowy lub serycytowy, dzięki nim będą się one prezentować jednocześnie naturalnie i elegancko. Kamienie w ogrodzie mogą stanowić również samodzielną ozdobę, jeśli wybierzemy głazy o dużych rozmiarach i ciekawym kształcie bryły, a następnie ustawimy je na kamiennym podłożu o finezyjnym wzornictwie. To idealne rozwiązanie dla ludzi ceniących minimalizm lub po prostu zapracowanych, nie mających czasu na pielęgnację roślin ogrodowych. Niezależnie od tego na jaką kompozycję dekoracyjną się zdecydujemy, kamienie bez wątpienia ją urozmaicą, nadając naszej przydomowej przestrzeni oryginalnego, ponadczasowego charakteru.

Przeczytaj również

szybki kontakt