Kamień ogrodowy - jak czyścić?
porady sezonowe
Naturalny kamień ogrodowy sprawdza się jako element wykończeniowy w różnorodnych przydomowych aranżacjach – od najbardziej tradycyjnych po najbardziej nowoczesne. To jeden z niewielu materiałów, które łatwo się wpasowują w każdą przestrzeń i dobrze komponują z różnymi stylami architektonicznymi. Poza tym kamień ogrodowy ma tę zaletę, że – w zależności od naszych potrzeb – może spełniać różne funkcje. Czasami pełni rolę użytkową (można go użyć do budowy nawierzchni), a czasami ozdobną (może posłużyć do dekoracji rabatek czy oczka wodnego). Niezależnie od tego, do czego zdecydujemy się go wykorzystać, musimy pamiętać, że jeśli chcemy, aby kamień na długo zachował swoje walory estetyczne i pięknie się prezentował wiele lat, trzeba go starannie pielęgnować, przede wszystkim regularne czyścić.
Czym czyścić kamienie ogrodowe?
Na kamieniach ogrodowych stale gromadzą się zabrudzenia, chociażby z kurzu i błota, a dodatkowo często pojawiają się na nich także mchy, porosty i glony. O ile kurz i błoto dość łatwo usunąć, wystarczy woda pod ciśnieniem, o tyle inne zanieczyszczenia stanowią wyzwanie. Dlatego wielu z nas zadaje sobie pytanie: Czym czyścić kamienie ogrodowe, żeby wyglądały jak nowe? Odpowiedź brzmi: dedykowanymi detergentami. W asortymencie sklepów budowlanych i ogrodniczych można znaleźć szeroki wybór preparatów czyszczących przeznaczonych do tego celu, które świetnie sobie radzą z różnego rodzaju zanieczyszczeniami, nie tylko biologicznymi. Musimy tylko pamiętać, żeby dobierać detergent do konkretnego rodzaju kamienia. Każdy posiadacz ogrodu powinien wiedzieć, czym myć kamienie ogrodowe, ale warto też zadać sobie pytanie: Jak często to robić? Zabrudzenia, które mogą powodować odbarwienia, najlepiej usuwać od razu, pozostałe natomiast – dwa razy do roku, tj. wiosną i jesienią.
Jak zadbać o kamień ogrodowy?
Kamień ogrodowy charakteryzuje się wysoką porowatością. Oznacza to, że łatwo wchłania zabrudzenia, przez co może szybko stracić piękny wygląd. Aby go przed tym uchronić, należy stosować impregnację, innymi słowy: musimy pokryć jego powierzchnię specjalną warstwą ochronną. Impregnacja zmniejsza porowatość kamienia i wzmacnia jego strukturę, dzięki czemu staje się on mniej podatny na wchłanianie zabrudzeń, odbarwienia i niszczenie powierzchni, do którego dochodzi na skutek działania negatywnych czynników atmosferycznych. Zabiegi impregnacyjne należy powtarzać co kilka lat, zawsze przy użyciu dobrej jakości emulsji znanych marek – tylko dzięki temu zyskamy pewność, że impregnacja będzie skuteczna.