Jaki kamień do ogrodu wybrać? Najciekawszy kamień ogrodowy


porady sezonowe

Jakie są rodzaje kamieni ogrodowych?


Kamień ogrodowy dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: naturalny i łamany. Do kamieni naturalnych zaliczamy żwiry, otoczaki i inne kruszywa powstające na drodze mechanicznej obróbki piasków i głazów narzutowych. Łamane z kolei powstają na skutek erozyjnego lub mechanicznego rozdrabniania skał litych – są to między innymi: grys, miał, kliniec i tłuczeń. Poza tym kamień ogrodowy można podzielić też na różne rodzaje w zależności od jego wyglądu czy zastosowania. Niektóre z kruszyw, z powodu swojej budowy i właściwości, idealnie nadają się do tworzenia utwardzonych nawierzchni, na przykład ścieżek i podjazdów, podczas gdy inne można wykorzystać do wyścielania rabat, skalniaków i obrzeży trawnikowych.

Jaki kamień ogrodowy najlepiej wybrać?


Do najpopularniejszych kamieni ogrodowych należą obecnie grysy i otoczaki. Grys charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, dużą wytrzymałością na eksploatację, a także specyficzną strukturą i teksturą, głównie chropowatą powierzchnią i ostrymi krawędziami – dzięki temu świetnie się prezentuje jako tło do roślin, można go też wykorzystać jako materiał wykończeniowy przy tworzeniu ścieżek ogrodowych, klombów czy opasek wokół domów. Cechą charakterystyczną otoczaków z kolei jest zaokrąglony kształt i wyrównane krawędzie będące skutkiem naturalnego wygładzania przez wodę w nurcie rzeki lub ręcznego szlifowania i polerowania. Ich największą zaletą jest odporność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz wysokie walory estetyczne, dlatego tego rodzaju kamień ogrodowy często wykorzystuje się do zdobienia oczek wodnych, wypełniania gabionów i dekorowania alejek. Zarówno grys, jak i otoczaki dostępne są w różnorodnych paletach kolorystycznych, a co za tym idzie – dają nieograniczone możliwości naturalnej aranżacji przestrzeni.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kamienia ogrodowego?


Wybierając odpowiedni dla siebie kamień ogrodowy, weźmy pod uwagę jego przeznaczenie. Jeśli zamierzamy wykorzystać go do budowy utwardzonej powierzchni, sięgnijmy po kamień, który jest nie tylko ładny, ale przede wszystkim wytrzymały na obciążenia. Jeśli natomiast zależy nam głównie na praktycznej dekoracji, postawmy na kruszywo, które zwraca na siebie uwagę oryginalnym i nietuzinkowym wyglądem. Wybierając kamień ogrodowy warto zwrócić też uwagę na jego jakość – powinien być on trwały i dobrze zaimpregnowany, dzięki temu będzie nam służyć długie lata.

Przeczytaj również

szybki kontakt