Jak wyczyścić kostkę brukową z mchu?


porady sezonowe

Nawierzchnie z kostki brukowej ciągle narażone są na niesprzyjające działanie natury – i to nie tylko takich czynników jak mróz czy deszcz, ale też na przykład roślin. W szczelinach pomiędzy kostkami, zwłaszcza tych wypełnionych piaskiem lub zasypką z kruszyw, prędzej czy później zawsze pojawiają się mchy, które z czasem pokrywają całą nawierzchnię, niszcząc jej piękny wygląd. Niestety nie da się temu zapobiec, mech na kostce brukowej to rzecz nieunikniona, ale na szczęście można z nim skutecznie walczyć. Nie każdy wie jednak jak się pozbyć niechcianych wykwitów na chodniku czy podjeździe. Dlatego postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, który wyjaśni krok po kroku jak usunąć mech z kostki brukowej domowymi i profesjonalnymi sposobami.

Mech na kostce brukowej

Jakie są najlepsze domowe sposoby na mech na kostce brukowej?


Domowe sposoby na mech na kostce brukowej są najbezpieczniejsze, zarówno dla nas, jak i samej nawierzchni, dlatego warto zacząć właśnie od nich. Na początek polecamy sięgnąć po roztwór z octu i wody – ten sposób jest najprostszy. Wystarczy połączyć te dwa składniki w proporcjach 2:1 (z przewagą octu), a następnie przelać gotową mieszkankę do butelki z atomizerem i spryskać nią porośniętą mchem nawierzchnię. Najlepiej zrobić to w ciepły i bezchmurny dzień, ponieważ wilgoć neutralizuje działanie takiego roztworu. Musimy też pamiętać, że mech na kostce brukowej to jedno z bardziej uporczywych zanieczyszczeń, dlatego może nie zareagować od razu na kontakt z roztworem. Najlepiej powtórzyć całą procedurę kilkukrotnie. Ocet świetnie się sprawdza w przypadku małej ilości mchu, ale jeśli mamy do czynienia z większą jego ekspansją, konieczne może się okazać sięgnięcie po dodatkowe narzędzia: szczotkę z szorstkim włosiem lub skrobak do fug. Musimy jednak obchodzić się z nimi ostrożnie, ponieważ są dość ostre – chwila nieuwagi wystarczy, by uszkodzić kostkę.

Jak usunąć mech z kostki brukowej, gdy domowe sposoby nie działają?


Kiedy domowe sposoby na mech na kostce brukowej okazują się niewystarczające, z pomocą przychodzi chemia ogrodowa, czyli środki biobójcze. Warto w tym przypadku wybierać markowe produkty – takie są najbardziej skuteczne. Poradzą sobie one nie tylko z mchem, ale też grzybami, glonami i innymi naturalnymi porostami. Ciekawą alternatywą dla detergentów jest palnik gazowy. Można nim łatwo, szybko i skutecznie pozbyć się nawet dużych ilości mchu i to na długi czas. Co ważne, wypalanie mchu takim palnikiem – o ile przeprowadzane z zachowaniem wszystkich środków ostrożności – jest bezpieczne i nie uszkadza kostki. Koszt zakupu tego rodzaju sprzętu to około 100 – 200 złotych, cena nie jest więc wygórowana.

Jak widać, istnieje mnóstwo różnych sposobów na to, jak usunąć mech z kostki brukowej – który wybierzesz?

Przeczytaj również

szybki kontakt