Jak usunąć plamy olejowe z kostki brukowej?


porady sezonowe

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w każdym aucie, dlatego warto dbać o jego regularną wymianę i częste przeglądy kontrolujące stan techniczny jednostki napędowej, zwłaszcza jej zaworów i uszczelek. Jeśli tego nie dopilnujemy, może dojść do wycieku i w efekcie – uszkodzenia silnika. O tym, że mamy do czynienia z wyciekiem, najczęściej przekonujemy się dopiero wtedy, gdy widzimy olej na kostce brukowej. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wezwać mechanika, który fachowo usunie awarię. A co z plamą na podjeździe – jak usunąć olej z kostki brukowej? Na szczęście istnieją niezawodny sposoby na skuteczne usuwanie plam oleju z kostki. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Środki do mycia kostki brukowej z plam oleju

Czym zmyć olej z kostki brukowej?


Usuwanie oleju z kostki brukowej wymaga sięgnięcia po specjalistyczne preparaty i narzędzia. Sama woda niestety nie wystarczy, potrzebny nam silniejszy oręż. Najlepsze efekty przynoszą dostępne w większości sklepów motoryzacyjnych środki chemiczne przeznaczone do tych konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych. Decydując się na to rozwiązanie pamiętajmy tylko, aby wybierać produkty dobrej jakości renomowanych marek – charakteryzują się one najwyższą skutecznością, a jednocześnie gwarantują, że powierzchnia kostki nie ulegnie zniszczeniu w trakcie czyszczenia. Jeśli nie chcemy stosować silnej chemii w walce z plamami oleju, zamiast tego możemy spróbować użyć myjki ciśnieniowej. Najlepiej wybrać taką z pojemnikiem na detergent – można do niego wlać odrobinę płynu do mycia naczyń lub środka do dezynfekcji, co ułatwi czyszczenie. Istnieje jeszcze jeden, bardzo skuteczny sposób na usuwanie plam oleju z kostki brukowej, mianowicie palnik gazowy, nie polecamy go jednak użytkownikom niezaznajomionym z obsługą tego rodzaju sprzętu, ponieważ łatwo nim odbarwić kostkę.

Jak ułatwić sobie usuwanie oleju z kostki?


Olej silnikowy jest bardzo trudny do usunięcia szczególnie wtedy, gdy się wchłonie, a wchłania się łatwo i szybko. Dlatego najlepiej usuwać takie plamy od razu – będzie to mniej pracochłonne niż czyszczenie kostki z zaschniętych plam. Sporym ułatwieniem może być też posypanie rozlanego na kostce oleju piaskiem. Ze względu na to, że ma on właściwości absorpcyjnie, może z powodzeniem zredukować wchłanianie płynu. Ponadto zalecamy także regularne impregnowanie nawierzchni kostki – warto to robić przynajmniej raz na trzy lata. Środki do impregnacji nadają powierzchniom właściwości hydrofobowe, a więc redukują ich chłonność, co znacznie ułatwia potem usuwanie oleju z kostki.

Przeczytaj również

szybki kontakt