Jak przygotować nawierzchnię do układania kostki brukowej?


porady sezonowe

Prawidłowe układanie kostki brukowej wymaga nie lada umiejętności i wiedzy z zakresu brukarstwa, dlatego takie zadania lepiej powierzać fachowcom. Tym bardziej, że nawierzchnia pod kostkę również wymaga właściwego przygotowania – ogół prac w tym przypadku jest niezwykle czasochłonny. Na szczęście wiele firm świadczących usługi brukarskie posiada w swojej ofercie zarówno układanie kostki brukowej, jak i przygotowanie podłoża pod nią, w tym wykonanie podbudowy, nie musisz więc robić tego samodzielnie.

Nawierzchnia - kostka brukowa

Jak przygotować grunt pod kostkę brukową?


Zaczynamy oczywiście od przygotowania podłoża, czyli korytowania, profilowania i stabilizacji gruntu, na którym potem wykonana zostanie podbudowa. Korytowanie polega na usunięciu warstwy ziemi i oczyszczeniu powstałego w ten sposób koryta z korzeni i kamieni. Głębokość wykopu powinna wynosić nie mniej niż 20 cm i nie więcej niż 50 cm – wszystko zależy od tego, jak głęboko sięgają warstwy ziemi roślinnej w danym miejscu. Korytowanie można wykonać ręcznie, przy użyciu zwykłej łopaty, jednak w przypadku rozległych powierzchni lepiej sprawdzą się koparka i spychacz. Następny krok to profilowanie powierzchni, a więc niwelacja wszelkich nierówności. W tym celu musimy rozsypać i ubić około 10-centymetrową warstwę piasku na dnie utworzonego wcześniej koryta. Ostatnim etapem jest stabilizacja gruntu za pomocą geowłókniny – pozwoli to skutecznie wzmocnić powierzchnię i utrwalić końcowy efekt prac aranżacyjnych.

Jak wykonać podbudowę pod kostkę brukową?


Podbudowa pod kostkę brukową w dużym stopniu warunkuje jej trwałość, dlatego należy odpowiednio dobrać materiał, z jakiego zostanie wykonana, oraz dostosować jej grubość do przewidywanych obciążeń. Najczęściej polecane materiały to w tym przypadku żwir, grys, tłuczeń oraz połączenie żwiru i piasku. Jeśli zamierzamy układać kostkę pod ruch pieszy, grubość podbudowy powinna wynosić 10 – 20 cm. Z kolei kostka pod ruch kołowy wymaga grubszej, około 40-centymetrowej, warstwy, którą warto dodatkowo mechanicznie zagęścić, aby zapewnić jej możliwie równomiernie ułożenie. Prawidłowo wykonana podbudowa będzie zapewniać dobrą nośność, przepuszczalność dla wody i ochronę przed mrozem. Najmniejszy błąd natomiast zemści się pękaniem kostki, co wymusi bardzo kosztowne poprawki. Dlatego tego rodzaju prace lepiej zlecać firmom specjalizującym się w brukarstwie. Oferowane przez nie usługi brukarskie są zwykle kompleksowe, fachowcy zrobią więc za Ciebie wszystko – od pomiarów, doboru najlepszych materiałów i właściwego przygotowania nawierzchni po układanie kostki brukowej i jej impregnację. Tylko wtedy zyskasz gwarancję, że efekty będą odpowiednio trwałe i estetyczne.

Przeczytaj również

    szybki kontakt