Jak impregnować otoczaki i inne kamienie ogrodowe?


porady sezonowe

Kamień ogrodowy, choć doskonale się sprawdza jako ozdoba ogrodu, ma też jedną niezaprzeczalną wadę: chłonność. Z tego też powodu kamienie ogrodowe podatne są na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych, łatwo wnika w nie woda i zabrudzenia, przez co odbarwiają się i tracą swoje pierwotne walory estetyczne. Na szczęście można temu zaradzić. Wystarczy sięgnąć po impregnat do kamienia ogrodowego, specjalną emulsję nadającą pokrywanej nią powierzchni właściwości ochronne. W ten sposób możemy nie tylko wzmocnić strukturę kamienia, ale też zredukować rozkwit porostów. Impregnacja jest szczególnie ważna w przypadku takich kamieni jak trawertyn czy marmur, z których wykonuje się otoczaki, cechuje je bowiem wyjątkowo wysoka porowatość. Poniżej wyjaśniamy jak impregnować otoczaki i inne kamienie ogrodowe.

Jak wykonać impregnację kamienia ogrodowego?


Impregnacja kamieni ogrodowych może zostać wykonana na dwa sposoby. Pierwszy to natrysk – metoda prosta i szybka, choć nieco powierzchowna. Do impregnacji natryskowej możemy użyć opryskiwacza ogrodowego, pistoletu pod ciśnieniem albo urządzenia hydrodynamicznego. Konieczne w tym przypadku będzie nałożenie dwóch lub trzech warstw impregnatu, przy czym ostatnia powinna zostać nałożona po około tygodniu od pierwszej. Drugi sposób to kąpiel – metoda trochę bardziej pracochłonna i wymagająca zastosowania większej ilości preparatu impregnującego niż natrysk, ale za to o wiele bardziej skuteczna, bo umożliwiająca dogłębną impregnację. Do jej wykonania będziemy potrzebowali dwóch pojemników: mniejszego, o perforowanych ściankach (na kamienie) i większego, bez perforacji (na impregnat). Mniejszy pojemnik, wypełniony kamieniami, zanurzamy w większym, wypełnionym impregnatem, a następnie odstawiamy do całkowitego wyschnięcia. Potem całą procedurę powtarzamy jeszcze kilkukrotnie. Niezależnie od tego, na jaką metodę impregnacji się zdecydujemy, pamiętajmy, że zanim do niej przystąpimy, musimy dokładnie oczyścić kamienie, pozbywając się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz porostów z ich powierzchni. Najlepiej użyć do tego myjki ciśnieniowej. Takie przygotowanie kamieni do impregnacji pozwoli emulsji dobrze się wchłonąć.

Jakiego impregnatu użyć do kamienia ogrodowego?


Wybierając impregnat do kamienia ogrodowego musimy pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, zawsze kupujmy preparaty dedykowane konkretnemu rodzajowi kamienia. Jeśli mamy w ogrodzie otoczaki, wybierzmy impregnat do otoczaków; jeśli posiadamy białe kamienie, sięgnijmy po impregnat do białego kamienia itd. Niewłaściwy dobór środka impregnującego może poskutkować słabym efektem, przez co całą pracę trzeba będzie wykonać od nowa. Druga kwestia, o której musimy pamiętać przy wyborze impregnatu, to sugerowanie się jego jakością, a nie ceną. Wybierajmy wyłącznie preparaty renomowanych producentów, takich jak Consil, Akemi czy Nanoquick – ich unikalny skład gwarantuje znakomite efekty i to na długi czas.

Przeczytaj również

szybki kontakt