Gres porcelanowy – zalety zastosowania gresu porcelanowego w ogrodzie


porady sezonowe

Gres to materiał ceramiczny złożony z mieszanki gliny, piasku kwarcowego, kaolinu, skalenia i szamotu. Ma jednolitą strukturę i jest bardzo twardy, o wiele twardszy od zwykłej ceramiki, co gwarantuje jego ekstremalną wręcz trwałość. W sklepach budowlanych i ogrodniczych można znaleźć różne rodzaje gresu, z których najpopularniejsze to: porcelanowy, polerowany, szkliwiony i techniczny. Większość z nich przeznaczona jest do zastosowań wewnętrznych, np. do wykańczania ścian i podłóg w kuchni czy łazience. Do ogrodu poleca się gres porcelanowy. Nawierzchnie wykonane z tego materiału pasują zwłaszcza do przydomowych przestrzeni zaprojektowanych w stylu klasycznym, czyli minimalistycznych, harmonijnych i kojarzących się z luksusem.

Libet Toruń

Jakie są największe zalety gresu porcelanowego?


Gres porcelanowy doskonale łączy wysokie walory estetyczne z równie wysokimi walorami użytkowymi. Oznacza to, że z jednej strony stanowi piękną dekorację ogrodu, z drugiej zaś jest jego funkcjonalnym uzupełnieniem. Jego największe wyróżniki to gładka, błyszcząca powierzchnia, niewielka waga umożliwiająca prosty i szybki montaż, odporność na ścieranie oraz niska (poniżej 3%) nasiąkliwość. Gres porcelanowy jest także łatwy w pielęgnacji. Jego gładka, niechłonna struktura sprawia, że mokre plamy nie wsiąkają, a suche zabrudzenia nie przywierają, można je więc bez problemu usunąć, nawet bez użycia detergentów. Jeśli jednak z jakichś względów zdecydujemy się na sięgnięcie po chemię gospodarczą, nie musimy się martwić potencjalnymi uszkodzeniami powierzchni – ten materiał jest wyjątkowo odporny na działanie substancji chemicznych zawartych w środkach czyszczących.

Do czego można wykorzystać gres porcelanowy?


Gres porcelanowy to rewelacyjny sposób na uatrakcyjnienie ogrodu. Można go wykorzystać między innymi do wytyczania szlaków – wykonane przy jego użyciu ścieżki będą się pięknie prezentować i przyciągać wzrok. Poza tym materiał ten sprawdza się również doskonale jako wykończenie tarasu. Ponieważ dostępny jest w niezliczonej liczbie kolorów, a także różnych wzorach i rozmiarach, możemy dowolnie dobierać parametry dopasowując je do swoich preferencji i stylu, w jakim urządziliśmy ogród. Gres porcelanowy na taras jest zbliżony wyglądem do typowych płytek ceramicznych stosowanych w kuchniach i łazienkach, jest od nich jednak o wiele bardziej wytrzymały, dzięki czemu bez problemu radzi sobie zarówno z intensywną eksploatacją, jak i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. To głównie dlatego coraz więcej konsumentów wybiera gres porcelanowy na taras i ścieżki.

Przeczytaj również

szybki kontakt