Czym wypełnić fugi w kostce brukowej, a czym w kostce granitowej?


porady sezonowe

Fugowanie, czyli wypełnianie szczelin pomiędzy kostkami, to ostatni etap układania nawierzchni, mający na celu zabezpieczenie jej poszczególnych elementów i utrwalenie całości wykonanych prac. Fugi spełniają też funkcję estetyczną – dzięki nim podjazd czy chodnik prezentuje się bardziej atrakcyjnie. O ile zasadność spoinowania nawierzchni nie pozostawia wątpliwości, o tyle odpowiedź na pytania „Czym fugować kostkę brukową?” i „Czym fugować kostkę granitową?” stanowi już niemały dylemat. Każdy z proponowanych poniżej materiałów do spoinowania kostek ma swoje wady i zalety, dlatego przy doborze warto się kierować swoimi preferencjami i oczekiwaniami.

Fugowanie kostki brukowej

Czym fugować kostkę brukową?


Istnieją różne sposoby na fugowanie kostki brukowej. Możemy użyć chociażby piasku, fugi żywicznej albo zaprawy cementowej – to trzy najpopularniejsze materiały stosowane przez profesjonalnych brukarzy. Piasek ma tę zaletę, że pozwala wodom opadowym przenikać do gruntu, jest więc rozwiązaniem ekologicznym. Warto go wybrać również z tego względu, że jest stosunkowo tani i łatwy w zastosowaniu. Fugowanie kostki brukowej za pomocą fugi żywicznej jest nieco bardziej skomplikowane, ale równie ekologiczne. Niestety zakup tego materiału oznacza większy wydatek, choć z pewnością warto rozważyć tę inwestycję choćby dlatego, że spoinowanie żywicą przekłada się na wysoką trwałość. Piasek trzeba uzupełniać raz na kilka lat, ponieważ łatwo się wypłukuje – z fugą żywiczną nie ma tego problemu. Zaprawa cementowa z kolei jest swego rodzaju kompromisem pomiędzy piaskiem a żywicą. Z jednej strony nie wymaga dużych nakładów finansowych, z drugiej zaś gwarantuje wysoką wytrzymałość. Jego wadą jest jednak nieprzepuszczalność wody.

Czym fugować kostkę granitową?


Do fugowania kostki granitowej warto użyć – poza wspomnianymi wyżej uniwersalnymi materiałami takimi jak piasek, żywica czy zaprawa cementowa – również zasypki z mączki granitowej lub mielonego bazaltu. Fugowanie kostki granitowej za pomocą takich kruszyw doskonale się sprawdza zarówno w nowoczesnych, jak i rustykalnych aranżacjach. Nie ma w tym przypadku znaczenia także przeznaczenie powierzchni, ponieważ tego rodzaju materiały są bardzo odporne na ścieranie, co sprawia, że doskonale radzą sobie nawet z intensywną eksploatacją. Jeśli jednak zdecydujemy się na fugowanie kostki brukowej innym materiałem, na przykład gotową mieszanką żywiczną, pamiętajmy, aby wybrać ze sklepowej półki produkt przeznaczony do tego konkretnego rodzaju kostki. Przestrzegajmy też zaleceń producenta dotyczących jego aplikacji – w dużym stopniu warunkują one trwałość wykonanego spoinowania.

Przeczytaj również

szybki kontakt