Co warto wiedzieć przed zakupem kostki brukowej?


porady sezonowe

 

Kostka brukowa to jeden z ciekawszych elementów dekoracyjnych wykorzystywanych jako wykończenie ogrodu i terenu wokół domu. Ogromną popularnością cieszy się zwłaszcza ta z linii Libet. Jej największe zalety to: wysoka funkcjonalność, a co za tym idzie – wszechstronne zastosowanie, oraz bogata oferta kolorystyczna i stylistyczna, która daje nieograniczone wręcz możliwości personalizacji i pozwala na dopasowanie projektu do praktycznie każdego stylu architektonicznego. Dzięki kostce brukowej Libet możesz więc upiększyć przydomową przestrzeń w bardzo oryginalny, a przy tym uniwersalny sposób. Warto jednak dobrze przemyśleć jej wybór.

kostka brukowa libet mech

Co trzeba wiedzieć przed zakupem kostki brukowej?


Nie wszystkie kostki brukowe są takie same – niektóre mają mniejszą, inne większą grubość, różnią się także kształtami i rozmiarami. I choć mogłoby się wydawać, że nie jest to szczególnie istotne, w rzeczywistości ma niebagatelne znaczenie – różne rodzaje kostek sprawdzają się bowiem w różnych warunkach. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej kostki brukowej do aranżacji swojej posesji, zastanówmy się nad jej przeznaczeniem. Zadajmy sobie pytanie: Jaką funkcję będzie pełnić stworzona z jej wykorzystaniem nawierzchnia? Jeśli planujemy wykonanie ścieżki spacerowej lub opaski okalającej dom, wystarczy nam kostka brukowa o grubości 4 cm. Wybierzmy też niewielki rozmiar, dzięki temu oszczędzimy sobie niepotrzebnego przycinania materiału. W przypadku nawierzchni przeznaczonej do ruchu kołowego, czyli podjazdu, potrzebna jest o wiele grubsza kostka, taka, która wytrzyma dużo większy nacisk i bardziej intensywną eksploatację. Jej grubość powinna wynosić co najmniej 6 – 8 cm. Warto wybrać też większy rozmiar, ułatwi to montaż i będzie się lepiej prezentować.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając kostkę brukową?


Dobierając kostkę brukową koniecznie należy zwrócić uwagę również na jej jakość. Wbrew pozorom nie każda kostka brukowa dostępna na polskim rynku jest dobrej jakości, a przecież tego rodzaju produkty kupujemy z myślą o wieloletnim użytkowaniu, powinny mieć więc odpowiedni standard. Jego gwarancją jest deklaracja zgodności. Przed zakupem warto się upewnić, że wybrana przez nas kostka posiada taki certyfikat. Przykładem producenta, który dba o tego typu kwestie jest chociażby Libet. Wszystkie kostki brukowe oferowane przez firmę Libet posiadają certyfikaty potwierdzające zgodność wyrobu z europejską normą PN-EN 1338 – to daje pewność, że spełniają wymagane parametry użytkowe i zostały wyprodukowane z wysokiej jakości surowców.

Przeczytaj również

szybki kontakt