Co to znaczy, że kostka brukowa "klawiszuje"?
porady sezonowe
Kostka brukowa to jeden z najbardziej funkcjonalnych i najbardziej wytrzymałych materiałów nawierzchniowych, dlatego często wybiera się ją do układania chodników, parkingów, alejek i podjazdów, zarówno w przestrzeniach przydomowych, jak i publicznych. Warto jednak pamiętać, że to, jak trwała okaże się dana nawierzchnia, zależy nie tylko od zastosowanego materiału, ale też sposobu jej wykonania. Źle ułożona kostka brukowa, choćby była najlepszej jakości, prędzej czy później zacznie sprawiać kłopoty. Pojawią się na niej pęknięcia, uszczerbki i nierówności. Z czasem pojedyncze kostki mogą też zacząć klawiszować, co stwarza największe niebezpieczeństwo dla pieszych, narażając ich na groźne upadki i kontuzje.
Czym jest „klawiszowanie” i skąd się bierze?
Klawiszowanie kostki brukowej to inaczej ruchliwość jej poszczególnych elementów. O klawiszowaniu możemy mówić wtedy, gdy kostka jest na tyle chybotliwa, że sprawia wrażenie, jakbyśmy stąpali po klawiszach – stąd nazwa „klawiszowanie”. Efekt ten bierze się z nieumiejętnego ułożenia nawierzchni lub niewłaściwego przygotowania podłoża pod nią. Być może grunt nie został wcześniej dobrze wyrównany albo zabrakło niezbędnego utwardzenia. Mogło być też tak, że użyto nieodpowiednich materiałów do wykonania podbudowy lub nie dostosowano jej grubości do spodziewanej intensywności eksploatacji nawierzchni. Niezależnie od przyczyn, klawiszowania kostki brukowej nie warto bagatelizować, nawet jeśli dotyczy tylko kilku pojedynczych elementów. Czasem jedna chybotliwa kostka wystarczy, aby skręcić nogę. Poza tym chybotliwe elementy szybko prowadzą do powstawania i powiększania się ubytków w nawierzchni, przez co traci ona użyteczność.
Jak zapobiec „klawiszowaniu” kostki?
Ponieważ za klawiszowanie odpowiada niewłaściwe ułożenie kostki brukowej, jedynym sposobem na jego naprawę jest gruntowny remont nawierzchni – konieczne w tym przypadku może być nie tylko ułożenie od nowa samej kostki, ale też profilowanie i stabilizacja podłoża oraz wykonanie nowej podbudowy. W przyszłości natomiast, jeśli zależy nam na uniknięciu podobnych problemów, warto dopilnować, aby podobne prace były wykonywane w sposób profesjonalny. Najlepiej zaangażować do nich fachowców, dla których prawidłowe przygotowanie podłoża i ułożenie kostki brukowej to bułka z masłem. Osoby specjalizujące się w brukarstwie zadbają o odpowiednie wyprofilowanie i stabilizację gruntu, dobór najlepszych materiałów i właściwe wykonanie podbudowy, a także solidne ułożenie kostki i dodatkowe wzmocnienie nawierzchni, co zagwarantuje jej trwałość na lata.