Co pod tuje - kamień czy kora?


porady sezonowe

Ściółkowanie, czyli przykrywanie gleby wokół roślin w celu zapewnienia im lepszych warunków rozwoju, to ważny zabieg pielęgnacyjny, o którym nie należy zapominać. W ten sposób nie tylko zadbamy o kwiaty, krzewy i drzewa w swoim ogrodzie, ale też oszczędzimy sobie pracy, ponieważ ściółka ogranicza wzrost chwastów, nadmierne parowanie wody i rozmywanie się gleby w czasie deszczu, a to oznacza mniej pielenia, podlewania i sprzątania. Ściółkowania wymagają właściwie wszystkie rośliny, w tym popularne w polskich ogrodach tuje. Jakiego materiału warto użyć w tym przypadku? Czy lepsza będzie kora czy kamień pod tuje? Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, wybór jest więc trudny, postaramy się go jednak Państwu ułatwić.

Kora czy kamień pod tuje?


Kora to materiał organiczny, często wykorzystywany jako ściółka pod iglaki z tego względu, że pomaga utrzymać odpowiedni odczyn podłoża. W przypadku kwasolubnych iglaków takich jak tuje najlepiej sprawdzi się zakwaszająca glebę kora sosnowa lub świerkowa (odradzamy natomiast bukową, której odczyn jej zasadowy). Kora ma też tę zaletę, że jest wyjątkowo estetyczna – pięknie wygląda i pięknie pachnie. Dzięki niej ogród może znacznie zyskać na atrakcyjności i to niewysokim nakładem kosztów. Musimy jednak pamiętać, że kora nie jest zbyt trwała, a to oznacza, że trzeba ją będzie często wymieniać. Kamień ogrodowy jest o wiele trwalszym materiałem, ponieważ niestraszne mu żadne niesprzyjające warunki atmosferyczne, nie niszczeje pod wpływem deszczu czy mrozu. Jego zaletą jest też szeroka paleta kolorów, kształtów i rozmiarów, dlatego wielu naszych klientów wybiera właśnie kamienie pod tuje zamiast kory. Jeśli nie mogą się Państwo zdecydować, co będzie lepsze – kora czy kamień pod tuje – istnieje jeszcze trzecia opcja do wyboru: kora kamienna. To swego rodzaju kompromis pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami.

Czym jest kora kamienna?


Kora kamienna to ozdobny kamień ogrodowy wykonany ze skał metamorficznych, wyglądem do złudzenia przypominający drewnianą korę – stąd jego nazwa. Jest on świetnym materiałem na ściółkę. Poza tym, że redukuje zachwaszczenie, utratę wilgoci i erozję, zapewnia również glebie właściwą termoizolację, co chroni korzenie roślin przed przemarzaniem. Taki kamień pod tuje imitujący korę może z powodzeniem zakwasić glebę, do tego wygląda bardzo efektownie, a jednocześnie jest trwały i odporny na degradację – łączy więc w sobie najlepsze zalety zwykłego kamienia i tradycyjnej kory. Można go stosować zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach ogrodowych, doskonale współgra z każdym rodzajem roślinności, a co za tym idzie, sprawdzi się nie tylko jako kamień pod tuje, ale też na przykład jako wykończenie rabat kwiatowych.

Przeczytaj również

    szybki kontakt