Kamienie w ogrodzie - jak udekorować przestrzeń?
porady sezonowe
Jakie rodzaje kostki brukowej wyróżniamy?
Kostka brukowa dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: przemysłową (standardową) i szlachetną (dekoracyjną). Ta pierwsza znajduje najczęściej zastosowanie w przestrzeni publicznej, na parkingach, chodnikach, deptakach i parkowych alejkach, dlatego charakteryzuje ją gładka powierzchnia, jednolita kolorystyka i dość proste wzornictwo. Drugą natomiast wykorzystuje się zwykle w prywatnych, przydomowych ogrodach, dostępna jest więc w o wiele bardziej zróżnicowanych wzorach, kształtach i kolorach. W zależności od zastosowanej metody obróbki kostkę brukową szlachetną dzielimy na płukaną, szczotkowaną, łupaną, postarzaną i strukturalną. Każdy z tych rodzajów ma inne walory estetyczne i w związku z tym przeznaczony jest do innych typów kompozycji dekoracyjnych.
Jak układa się kostkę brukową?
Kostka brukowa może być układana na kilka rożnych sposobów. Do najpopularniejszych należą wiązania: wozówkowe, jodełkowe i łuskowe. Wiązania wozówkowe są najchętniej wybierane, ponieważ łatwo i szybko się je układa, proste kąty i łuki mają też tę zaletę, że zapewniają dużą stabilność nawierzchni, ale za to nie pozwalają tworzyć zbyt oryginalnych wzorów. Układ jodełkowy jest nieco bardziej wymyślny – powstaje z prostokątnych bloków materiału nawierzchniowego przesuniętego o 45° względem osi drogi, co daje efekt ukośnych szeregów. Wiązanie łuskowe z kolei polega na łączeniu niewielkich kostek o zaokrąglonych brzegach we wzór przypominający rybie łuski – taki układ daje największe możliwości kształtowania nawierzchni. Wszystkie wymienione warianty układania kostki brukowej mogą być stosowane niezależnie lub łączone ze sobą, dzięki czemu mamy szansę stworzyć naprawdę niepowtarzalne kompozycje.
Jak wybrać odpowiedni wzór?
Decydując się na aranżację prywatnej przestrzeni przydomowej możemy skorzystać z szerokiego wachlarza różnych rodzajów kostek brukowych i różnorodnych sposobów ich łączenia, od klasycznych po kreatywne. Ich dobór zależy od naszych preferencji i pomysłowości, a także przeznaczenia danej nawierzchni. Wykwalifikowany brukarz potrafi ułożyć z kostki brukowej najbardziej wymyślne wzory. Pamiętajmy jednak, że w przypadku nawierzchni przeznaczonych do intensywnej eksploatacji, takich jak chodniki czy podjazdy, najlepszym wyborem będą proste i stabilne układy wozówkowe, ewentualnie jodełkowe. Choć wygląd zawsze ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o kompozycje z kostki brukowej, największą wagę powinniśmy mimo wszystko przywiązywać przede wszystkim do ich wytrzymałości i trwałości.